
Zuzana Pustaiová
Fedor Polóni
Monografia Fedor Polóni vznikla z potreby zmapovať celoživotné dielo, ktorému sa doposiaľ nedostalo pozornosti. Autor totiž fotografuje už neuveriteľných 75 rokov. Je naším lokálnym objavom a máme neuveriteľné šťastie, že sa jeho dielu dostáva pozornosť ešte počas jeho života.
Recenzia knihy

Andrea Juneková
Bez prerušenia súvislostí / Ivan Pinkava, Jan Durina, Josef Mach
V podzemných priestoroch Pálffyho paláca galérie mesta Bratislavy autori vytvorili „safe space“, v ktorom sa skrze percepciu tela a telesnosti odkrývajú aj ďalšie dôležité témy súčasnosti. Otvorili otázky maskulinity a mužskej identity i potrebu jej redefinovania, rozšírenia či akceptácie o iný ako mainstreamovo väčšinový naratív.
Recenzia výstavy

Dagmar Hochová
Deti boli jedinou slobodou, ktorá vtedy existovala
Prostredníctvom spontánnych, neštylizovaných záberov verejného aj súkromného života dokázala Hochová vyjadriť pocit tichého odporu. Jej schopnosť zachytiť prchavé momenty radosti, smútku a úvah poskytuje pohľad do životov jednotlivcov, ktorí sa pohybujú v zložitom sociálno-politickom prostredí.
Recenzia / Jana Rajcová M. A.

Damas Gruska
Šesť tvorcov hľadá tému
Výstava Cheating the Status Quo v Dome umenia prezentuje šesť prác študentiek a študentov Katedry fotografie a nových médií VŠVU. Prinášajú veľmi rôznorodé projekty, či už tematicky, obsahovo, formálne, ale i kvalitatívne.
Recenzia výstavy

Piotr Gaska
Analógová fotografia žije a darí sa jej, hneď tu, za rohom
Napriek odkazu na staré fotografické techniky organizátori Rotlichtu z festivalu nespravili sentimentálnu prehliadku v štýle „bolo, a už nie je“. Namiesto toho sa im podarilo preniesť, či skôr spojiť dva zdanlivo oddelené svety/jazyky. Prvý, z minulosti v podobe fotografických techník a niekedy aj jazyka, a súčasný v podobe diskutovaných tém a nových spôsobov komponovania fotografických príbehov.
O festivale

Štefan Opavský
Archív skrytých významov
Vybrať a vzájomne konfrontovať dielo trojice fotografov, navyše generačne oddelených, je neľahká úloha. Autorov spája najmä dokumentárny žáner a možno ešte inklinácia ku komunitám a udalostiam na okraji spoločenského záujmu. Inak je ich práca vzájomne osobitá. Tematicky i štylisticky.
Recenzia výstavy

Piotr Gaska
Má fotografia budúcnosť?
O 14. ročníku OFF Bratislava
Čo robím, ako to robím a prečo to robím? Tieto tri otázky by som chcel položiť v kontexte už 14. ročníka festivalu OFF v Bratislave.
O festivale

Ema Lančaričová
Hĺbka fotografie
Autorka predstavuje podarene spracované zrkadlo toho, na čom v súčasnosti každodenne nevedome participujeme, s nemožnosťou poskytnúť súhlas či nesúhlas. V súčasnosti už takmer všadeprítomné monitorovacie či dáta zbierajúce zariadenia a softvéry každodenne plnia externé pamäťové kapacity kúskami nášho domnelého súkromia.
Recenzia výstavy / Dáša Oršuliaková

Jano Viazo
Kniha KRAJINA STREDU
Publikácia Krajina Stredu sa snaží zachytiť súčasnú vizuálnu podobu slovenského vidieka. Kým autori ako Martin Martinček, Karol Plicka či Karol Benický „rurálnu fotografiu" z tohto prostredia heroizovali, Viazanička ju zbavuje všetkých ideálov a príkras, ktoré sprevádzajú tradičné vnímanie folklorizmu. Autor nám ponúka autentický a surový pohľad na dnešný vidiek, bez idealizácie a romantizácie ...
Recenzia knihy/ Zuzana Pustaiová

Olja Triaška Stefanović
(Ne)pomníky nezúčastneným
Novovznikajúca séria s výrazne politickou tematikou reflektuje obdobie studenej vojny, teda obdobie rozdelené na dva geopolitické póly. Olja Triaška Stefanović výstavou upozorňuje na tretiu stranu (Non-Aligned Movement), ktorá zohrávala dôležitú svetovú úlohu najmä po druhej svetovej vojne.
Recenzia výstavy / Patrik Krajčovič

Vanda Rozenbergová
Andrej Vanga, Príroda. Squarol Prievidza
Aj pri snímaní prírody je hlavným motívom zvyčajne príbeh. Háčik Vangovej tvorby je v tom, že fotografuje iba prírodu. Máme na mysli prírodu ako súhrn vecí a javov, ktoré sú tým najvšednejším pozadím našej dôležitosti, prírodu ako substanciu, ktorá odjakživa obklopuje a tvorí samu seba vrátane človeka.
Recenzia výstavy / Vanda Rozenbergová

Vanda Mesiariková
Deleted Land
„V roce 1988 byla v důsledku těžby hnědého uhlí na Horní Nitře vysídlena osada Laskár. Jedenáctému těžebnímu poli podlehly domy, zámek i park. Zem se propadla a stromy zalila voda,“ uvádí k vlastnímu souboru Vanda Mesiariková. „Osada zmizela z mapy i z úředních záznamů.
Recenzia výstavy / Lenka Vaculínová

Lenka Lindák Lukačovičová
Obraz – prelievanie realít, 10 rokov Galérie Ľudovíta Hlaváča
Galéria Ľudovíta Hlaváča sídli priamo na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vznikla v roku 2010 vďaka iniciatíve Jozefa Sedláka a Petry Cepkovej.
Recenzia knihy

Ema Lančaričová
Kniha o malom Ríme
Okrem významu fotoknihy ako objektu má RAMBLE TRNAVA aj iný presah. Ema Lančaričová aj prostredníctvom tejto práce nabáda diváka na iný pohľad na fotografiu.
Recenzia knihy / Kvet Nguyen

Piotr Gaska
Symboly nespravodlivého sveta
Dve Bandžákove knihy sú, ako hovorí sám autor, výsledkom dlhoročnej práce. Prvá, vydaná v roku 2020, nazvaná Siempre, je záznamom desiatich rokov autorových ciest do Nikaraguy, zmietanej chaosom, chudobou a desivými revolúciami. Druhá, monografia Jehe Bereeni, bola vydaná o rok neskôr.
Recenzia knihy

Laura Belišová
Podoby
Zobrazovanie ľudskej podoby prostredníctvom výtvarného umenia má svoju históriu ešte v staroveku. Téma portrétu sa vinie celými dejinami umenia. Prístup k zachyteniu človeka, ako aj jeho chápanie a významy sa neustále menili. Od idealizácie k hodnote reálneho zobrazenia, od prezentovanej dokonalosti k zobrazovaniu nedokonalej skutočnosti. Od konkrétneho, po abstraktné. Od vysokého, po nízke. Od nedosiahnutelnosti, po širokú dostupnosť. Od hodnoty zachovania podoby, po ukradnutie duše zobrazením tela.
Recenzia výstavy / Laura Belišová (rod. Štrompachová)

Branislav Štěpánek
V kolobehu sebaoslobodzovania
Spojiť do jedného výstavného projektu tri generačne odlišné, a navyše silne programovo vyhranené autorky je vskutku neľahká úloha. Kurátorka Anna Vartecká skombinovala diela zastúpených umelkýň tak, aby boli dostatočne odlišné a nekonkurovali si, ale zároveň na seba nadväzovali. Výsledkom je, myslím, skvelá konzistentná výstava, inštalovaná v Galérii mesta Bratislavy v rámci uplynulého 31. ročníka Mesiaca fotografie.
Recenzia výstavy / Branislav Štěpánek

Štefan Opavský
Paradoxy fotografických obrazov Borisa Németha
V súčasnej dokumentárnej fotografii sa stalo pravidlom, že pre zrozumiteľné vnímanie fotografického obrazu je takmer vždy nutné brať do úvahy kontext, ideový rámec, voči ktorému fotografiu interpretujeme, posudzujeme a chápeme. Môže ísť o kontext viažuci sa na určitú udalosť (miesto a čas, kde fotografia vznikla), kontext historický, politický, či kontext inej tvorby autora.
Recenzia knihy

Lenka Adamčáková
Viva Latina!
Recenzia festivalu

Branislav Štěpánek
Osobnosť slovenskej fotografie: Anton Šmotlák
Recenzia knihy / Branislav Štěpánek

Jano Viazo
Rekviem slovenskej dediny
Recenzia výstavy / Štefan Opavský

Martina Šimkovičová
Zdokonaľovať stratégie prežitia a adaptácie
Recenzia knihy / Veronika M. Markovičová

Jozef Sedlák
DØKUMENT1. Netušil som, že budem v prvých týždňoch Nového roku premýšľať nad kritickejším a vážnejším posolstvom tohto projektu
Archív Fotonovín / recenzia knihy

Boris Németh
O výstave: Bratislava – Košice a späť / Galéria Slovak Press Photo
Esej / Branislav Štěpánek